Založ si blog

Impulzivita a vzdorovitosť u detí s ADHD vyvolávajú strach

Ako som už spomínala v predchádzajúcom príspevku, byť rodičom dieťaťa s ADHD je ako byť o úroveň vyššie normálnemu rodičovstvu. Nie je ľahké byť rodičom dieťaťa s ADHD. Zažívate minimálne dvakrát viac stresových situácií ako rodičia bežných detí. S rodičmi bežných detí sa ani nemôže porovnávať (hoci možno vychovávate aj bežné dieťa spolu s hyperaktívnym), lebo kopete za úplne inú ligu.

Impulzivita tzv. prchkosť, výbušnosť je charakteristickou črtou hyperaktívnych detí. Nie je ovplyvnená výchovou a nedá sa ani odstrániť. Dá sa s ňou však pracovať. Je určite vhodné, ak ide rodič príkladom a je pokojný a uvoľnený, ale ani to nezaručuje, že dieťa s ADHD bude prejavovať bez známok impulzívneho správania. A tu vzniká priestor na obavy. Lebo impulzívne dieťa skáče do rečí, impulzívne dieťa sa nepozerá pod nohy ponáhľa sa a podotkne sa aj na rovnej zemi, impulzívne dieťa sa otočí bez toho aby dalo na sebe jasne vidieť , že mení smer a zrazí rukou dvoch spolužiakov, ktorí ho obvinia, že ich udrel. Impulzívne dieťa koná skorej ako si veci premyslí a keď päť situácií zvládne – nepobije sa, ale príde šiesty spolužiak a začne podpichovať alebo ho z niečoho nesprávne obviní a už je šarvátka na svete. A ak hľadáte vinníka, tak sa nedopátrate. Lebo vinní si obaja a v podstate nikto. Hyperaktívne dieťa koná impulzívne – nesprávne zhodnotilo situáciu, lebo tak to má v hlave a bežné dieťa provokovalo, čo nemalo, ale deti sa provokujú navzájom a sami skúšajú svoje hranice a aj iných. O tom je detstvo.

Rodičia sa boja, že takéto dieťa ublíži sebe aj ostatným, rodičia bežných detí sa boja, že ADHD dieťa ublíži ich dieťaťu, učitelia sa boja, že na ich plecia padne zodpovednosť. A strach je na svete. Lenže, keď sa na také bežné situácie pozriete s nadhľadom, tak zistíte, že sa vlastne len všetci boja, že sa niečo prihodí. A tá situácia sa vôbec nestala. Respektíve ak sa aj stala, tak ju poniektorí dokážu krásne „prehnať“ – prifarbiť. A ak si myslíte, že môžete svojím strachom aspoň predísť nejakej väčšej tragédií, tak sa mýlite. To by ste sa potom museli báť aj vyjsť na ulicu. Čo ak Vaše dieťa zrazí električka alebo mu padne tehla na hlavu?

Deti sa občas pobijú. Chlapci častejšie ako dievčatá, lebo sú viac ovplyvnení testosterónom. Hyperaktívne deti, ktoré majú odporúčania a sú vedení a sledovaní v psychologických poradniach sa hašteria aj dva trikrát viac ako bežné deti. Pretože ich mozog aj funguje dva – trikrát rýchlejšie ako mozog bežných detí. Sú impulzívnejšie, vnímajú svet skreslene a keď nie je nikto kto by im vysvetlil svet naokolo ich vlastnou rečou, tak vzdorujú. Nechápu, nevedia, to čo vieme my. To čo mi vnímame prirodzenou formou im občas uniká.

Preto ak chcete takýmto deťom pomôcť, tak ich sledujte. Majte ich na očiach. Počúvajte čo vám vravia a berte to všetko vážne. Ak vidíte, že je dieťa unavené doprajte mu odpočinok, keď vidíte, že má dieťa zlý deň, tak ho radšej izolujte od okolia a zadajte mu činnosť, s ktorou vám môže pomôcť, ale nesmie to byť činnosť náročná na pozornosť, napríklad kreslenie alebo modelovanie z plastelíny či hliny. Nech si radšej kreslí cez hodinu alebo trávi veľkú prestávku v kabinete s knihou (ak to potrebuje), kým učiteľka opravuje písomky (nesmie to mať za trest, ale za odmenu). Nech si doma radšej pospí a nejde von s kamarátmi, ak to nezvláda. V situáciách, keď je dieťa „nervózne“ pomáha dotyk a objatie. Dieťa sa môže vzdorovať a odporovať, ale nakoniec sa k vám privinie a vypočuje si to čo vraví vaše srdce. A takéto chvíle vám vrátia všetku energiu, ktorú ste im venovali. Tieto deti potrebujú silných dospelých.

Záhadný jazyk aspergerov

16.11.2016

Vraví sa, že koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Aspoň tak mi vždy hovorievala moja mama. Taktiež vravievala: „Len sa uč, veď sa učíš pre seba.“ A tak som sa učila. A keď som viac »

Takto vychovávame (vychovávate) svoje deti – aby nenávideli a odsudzovali

12.09.2016

Zverím sa vám s jedným príbehom, ktorý mi napísala moja kamarátka: Dnes podvečer sme sa so synom vybrali na ihrisko na typickom sídlisku v Bratislave. Od štvrtka poobede bol Max chorý doma - viac »

Známky nie sú všetko

06.07.2016

Posledný školský deň máme za sebou. Prváčikovia odovzdali váženým pani učiteľkám bonboniéry a orchidei z Lidla v kvetináčoch. Školské brány sa zatvorili. Ostalo len vysvedčenie. Čo viac »

Gazprom, Nordstream

Slovensko zvládlo veľkú plynovú hru

20.04.2018 07:00

Slovensko odvrátilo obrovskú plynovú hrozbu. Krajina si po rokoch veľkých sporov zachová pozíciu najväčšieho prepravcu ruského plynu do EÚ.

James Comey

Kongres dostal memorandá bývalého šéfa FBI Comeyho o rozhovoroch s Trumpom

20.04.2018 06:05

Podľa agentúry AP ide o 15 strán dokumentov obsahujúcich nové podrobnosti o sérii rozhovorov vrátane schôdzok v týždňoch pred odvolaním Comeyho v máji 2017.

stroj výrub Dunaj

Štátny podnik rúbe stromy, ochranári sa búria

20.04.2018 06:00

Stromy na brehu Dunaja medzi Čunovom a Dobrohošťou sú preč. Vzácne dreviny pri starom koryte vyrúbal Slovenský vodohospodársky podnik.

NASA

Americký Senát tesne odhlasoval Trumpovho nominanta na post šéfa NASA

19.04.2018 23:02

Kongresmana Jima Bridenstina, pilota amerického námorníctva v zálohe, podporilo 50 proti 49 senátorom. Bridenstine sa stal 13. riaditeľom tohto úradu.

adhd

aj hyperaktivta vie byť krásna... blog o tom ako nás môžu odlišnosti posilniť... zozbierané skúsenosti rodičov hyperaktívnych detí (detí s poruchami pozornosti) a tiež detí s aspergerovým syndrómom, detí s DYS - poruchami, nadaných detí, detí s fetálnym alkoholovým syndrómov... pretože všetci tu plávame spolu a zažívame to isté

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 84336x
Priemerná čítanosť článkov: 4439x

Autor blogu

Kategórie