Založ si blog

Zvláštny zmysel pre humor u detí s ADHD im robí zlú reklamu

fotoAko som už spomínala najväčším problémov u detí s ADHD je ich nepochopená diagnóza. Barkley aj Amstrong a mnoho iných autorov, ktorí skúmali aj históriu ADHD pojednávajú aj o tom ako dlho ľudia neverili, že ADHD existuje.  ADHD existuje už od nepamäti. Každá doba má svoje pravidlá. Kým v jednej dobe mohli byť deti s ADHD považované za dobrých bojovníkov v iných dobách mohli byť prehlásení za kacírov a upálení na hranici. To už asi nikto nespočíta.  Čo však vieme dnes je ešte pred sto rokmi neurobiologia nebola na takej úrovni ako v máme práve teraz. Malé odchýlky v mozgu nikto neskúmal  a ľudia verili, že ADHD dieťa je len neposlušné a rodičia ho nezvládajú. Halowey a Ratey píšu aj o tom ako sa tieto deti zavierali do komôr, bili, alebo nechali napospas vlastnému osudu. A predsa nič drastické nezabralo. Na druhú stranu niektoré deti mali aj milujúcich rodičov a vyrástli z nich významné osobnosti. Verejne sa k ADHD priznali celebrity ako Jim Carey, Justin Timberlake, či Paris Hilton. Dokázali svoju „odlišnosť“ zúročiť a stať sa úspešnými. Nezvládli to však sami.

Zvláštny mi príde fakt, že na Slovensku sa k ADHD nepriznáva nikto. Aspoň ja som nezaznamenala, že by niekto povedal: „Pozrite mal som ADHD a ako ma to posilnilo.“ Pritom  len ja sama vo svojom okolí poznám aj päťdesiať ľudí, ktorí túto diagnózu nediagnostikovanú majú a nepriznajú si to verejne niektorí ani v súkromí. Boja sa. Trocha ich chápem.

Za hlavný dôvod prečo ADHD dieťa môže byť nepochopené považujem najmä fakt, že je veľmi ťažké vidieť , že tieto deti o niektorých veciach len žartujú. Hyperaktívny mozog si môžeme predstaviť aj ako malý počítač, ktorý ide na plný plyn. V porovnaní s mozgom bežných detí ide ten hyperaktívny dvojnásobnou rýchlosťou. Ide na doraz a častokrát sa môže aj prehriať. A tým, že tento malý počítač ide svojím vlastným tempom, potom nestíha vnímať bežné vnemy (výchovné faktory). Veď to isto poznáte, že keď sa Vám niečo načítava a vy dáte počítaču ďalší podnet, tak Vám môže „zamrznúť“. Alebo možno ste u seba zaznamenali, že ak ste preťažení napríklad v práci, tak ani nevnímate čo sa okolo Vás deje. Nemusíte počuť, ak Vám niečo niekto rozpráva (manželka?), nevidíte jamu na chodníku a potknete sa (idete prirýchlo a nestíhate sledovať cestu), alebo zabúdate kľúče, peňaženku, kúpiť chleba. Človek môže svoj čas samozrejme regulovať a oddýchnuť si, ale hyperaktívny mozog to nevie. Dieťa to nevie. A toto dieťa musí chodiť do školy a učiť sa to.  V otázkach humoru to môže znamenať, že vyhŕkne niečo skorej než si to premyslí. Podloží nohu spolužiakovi a ten druzgne na zem (lebo sranda), štuchá, provokuje dvakrát viac. Povie neslušný vtip pred dospelými (veď nevidí na tom nič zlé, lebo to počul od spolužiaka v šatni a všetci sa na tom náramne pobavili ), lebo nedomyslí – neubrzdí myšlienku, že pred dospelými také veci hovoriť nebudem. A takéto dieťa môže byť  vychované, môže vedieť, že neslušné slová sa nepoužívajú, len jeho rozbehnutý vlak má dlhšiu brzdnú dráhu. A toto dospelý nechcú akceptovať alebo to len nevidia. Decko „dodrbávajú“, rozladia a potom chytí záchvat zlosti alebo ich nerešpektuje, alebo čo je špecialita začne naschvál hovoriť slová, ktoré dospelého iritujú. Dospelý z nejakého dôvodu nerešpektuje deti a potom deti nerešpektujú dospelého. Zamyslite sa teraz sami nad sebou prosím. Vy by ste rešpektovali niekoho kto by Vás dennodenne karhal za niečo čo nemôžete zmeniť, ani keď sa budete snažiť akokoľvek? Predstavte si, že ste decko, sami to nezvládate a neviete požiadať o pomoc.

Možno sa Vám to zdá ako maličkosť, hyperaktívnym deťom ide mozog rýchlejšie veď to je super. Stíha dvakrát viac. No je to na dlhšiu diskusiu. Mozog sa častejšie preťaží, potrebuje oddych. Tiež potrebuje človeka, ktorý mu rozumie a hoci len očami mu povie „tak tento vtip fakt nie“. „Nesácame sa cez prestávky“ namiesto „Čo si to zas urobil, prečo si do neho sotil?“ Dieťaťu aj keď je vychované treba niektoré základné pravidlá pripomínať. Hlavne tým menším deťom. Nerobia to naschvál, oni len vnímajú svet inak .

Záhadný jazyk aspergerov

16.11.2016

Vraví sa, že koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Aspoň tak mi vždy hovorievala moja mama. Taktiež vravievala: „Len sa uč, veď sa učíš pre seba.“ A tak som sa učila. A keď som viac »

Takto vychovávame (vychovávate) svoje deti – aby nenávideli a odsudzovali

12.09.2016

Zverím sa vám s jedným príbehom, ktorý mi napísala moja kamarátka: Dnes podvečer sme sa so synom vybrali na ihrisko na typickom sídlisku v Bratislave. Od štvrtka poobede bol Max chorý doma - viac »

Známky nie sú všetko

06.07.2016

Posledný školský deň máme za sebou. Prváčikovia odovzdali váženým pani učiteľkám bonboniéry a orchidei z Lidla v kvetináčoch. Školské brány sa zatvorili. Ostalo len vysvedčenie. Čo viac »

kongres, donald trump, snemovňa reprezentantov

Snemovňa reprezentantov schválila zákon, ktorý má brániť USA vystúpiť z NATO

23.01.2019 06:43

Zákon sa objavil v situácii, NATO otriasajú spory o výdavky na obranu či rozdielne názory na dohodu o iránskom jadrovom programe.

Minister

VIDEO Stanica Luhanska: Keď sa tisíce ľudí brodí koridorom lemovaným mínami

23.01.2019 06:00

Na jedinom priechode medzi Kyjevom kontrolovaným územím a samozvanou Luhanskou ľudovou republikou je rušno po celý rok. Aj teraz, keď panujú mínusové teploty.

Peniaze, jen, euro, libra, dolár

Bruno Le Maire: Nerovnosť môže viesť ku kolapsu kapitalizmu

23.01.2019 00:00

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire varoval pred možným kolapsom kapitalizmu, ak sa bude prehlbovať ekonomická nerovnosť vo svete.

Izreal, Gaza, Palestína

SOHR: Nedeľňajšie údery Izraela v Sýrii zabili 21 ľudí, najmä Iráncov

22.01.2019 23:16

Izraelské nálety mierili na pozície iránskych jednotiek, ktoré pomáhajú sýrskej vláde v občianskej vojne.

adhd

aj hyperaktivta vie byť krásna... blog o tom ako nás môžu odlišnosti posilniť... zozbierané skúsenosti rodičov hyperaktívnych detí (detí s poruchami pozornosti) a tiež detí s aspergerovým syndrómom, detí s DYS - poruchami, nadaných detí, detí s fetálnym alkoholovým syndrómov... pretože všetci tu plávame spolu a zažívame to isté

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 93231x
Priemerná čítanosť článkov: 4907x

Autor blogu

Kategórie