Založ si blog

Ak ste rodič dieťaťa s ADHD, tak sa naučte bojovať

???????????????????????????????Mnohí rodičia ani len netušia, že ich dieťa má poruchu pozornosti. Naša spoločnosť je už tak nejako navyknutá riešiť len problémy, ktoré horia a nie predchádzať malým požiarom. Preto ak dieťa v škole „neprepadá“, alebo naopak nie je prehnane agresívne, tak to učitelia ani rodina neriešia. Nezadefinujú si problém, a preto ani nehľadajú riešenia. Sú však aj takí rodičia, ktorí si diagnózu u potomka nechcú pripustiť. Nie je možné, že mamina doktorka a otecko známy právnik by mohli splodiť nedokonalé dieťa. Lenže choroby, ani iné odchýlky v mozgu si nevyberajú len nevzdelaných a chudobných. Porucha pozornosti môže byť aj zdedená po predkoch a podľa názoru mnohých odborníkov aj ovplyvnená stravou a znečisteným životného prostredia. Nemusí to byť vždy len komplikované tehotenstvo. Nikdy neviete, či Vaše jediné dieťa nebude mať poruchu pozornosti, alebo ešte niečo horšie. Ak si to však nebudete chcieť priznať, tak svojmu dieťaťu len ublížite.

Dôležité je v čo najskoršom veku dieťa správne  diagnostikovať. Ono by to podľa správnosti mal určiť pediater, ale skutočnosť býva taká, že pediater asi ťažko rozozná živé dieťa od hyperaktívneho. Ak ho rozozná, tak je to určite ojedinelý prípad. Dôležité je si aj uvedomiť, že keď to odborník povie rodičovi, tak rodič toto tvrdenie môže odmietnuť a obviňovať všetkých naokolo (teda asi každý rodič najskôr diagnózu popiera). Určite je však dobré o tom aspoň vedieť, aj keď je to pre rodiča náročné pripustiť.

Ďalšou etapou v živote dieťaťa na rozpoznanie odlišností je materská škola, kde dieťa môže mávať problémy s rovesníkmi. Môže mať problémy so spánkom, požičiavať veci, dodržiavať pravidlá, meniť činnosti, byť viac  egocentrické (nie egoistické) ako bežné ratolesti. Učiteľky sa môžu sťažovať, hľadať problémy v rodine, rodičoch. Niektoré materské školy môžu odporučiť návštevu psychológa v kolektíve. To tiež nezaručuje, že ten psychológ rozpozná ADHD dieťa.

Tretou významnou zástavkou v detskom živote je škola. Deti s ADHD sú viac zasnené, živé, menej empatické, môžu mať problém obsedieť na stoličke, zostať ticho celú hodinu, chvíľu nerozprávať a načúvať druhým, odolať iným podnetom, v skratke nevyrušovať na hodine. Ak Vám v žiackej knižke pribúdajú poznámky tipu, zabudol toto, zabudol hento, rozprával na hodine, jedol cez hodinu, pobil sa cez prestávku, strčil do toho, nepriniesol si pomôcky na telesnú výchovu, tak je dosť možné, že Vaše dieťa to nerobí náročky, ale jeho pozornosť uniká a ono má problém s ňou držať krok. Ak sa k tomu pridajú ešte problémy s učením, alebo nejaká „dys“ porucha, tak sa pravdepodobne tejto diagnóze nevyhnete. Nemusí to byť však také zlé.

Pri výchove detí s ADHD je asi najdôležitejšie vedieť v hlave prehodiť výhybku a nechať ten vlak zvaný život prísť do tej správnej cieľovej stanice. Zároveň je to pre mnohých ľudí aj to najťažšie. Treba si uvedomiť, že vychováte výnimočné dieťa a nikdy od neho nebudete môcť očakávať to čo od bežných detí. A na to sa treba pripraviť. Nemôžete ho silou mocou „natrepať“ do nohavíc bežných výchovných prostriedkov, keď si vyžaduje špeciálny prístup. Zničíte mu dušičku a to predsa nie je vaším cieľom. Rodičia sami v sebe musia vidieť odlišnosti a pracovať s nimi. Tieto deti majú zlú pohybovú pamäť, nevedia podávať výkony a preto možno nebudú zdatní v športových disciplínach. Na druhú stranu môžu mať nadpriemerne rozvinuté logické myslenie a budú z nich dobrí matematici, či informatici. Možno nemajú veľa priateľov, lebo presadiť sa v kolektíve môže byť pre nich ťažšie ako pre bežné deti, ale majú vzťah k zvieratám a môžu z nich byť dobrí veterinári, alebo zoológovia. Žiadne dve deti nie sú rovnaké a to isté platí aj o deťoch s ADHD. Nikto len vy môžete svoje dieťa najlepšie spoznať a podať mu ruku z tej strany, z ktorej to potrebuje. Preto sa musíte naučiť byť niečo ako „nadrodič“. Lebo vychovávať bežné deti je ťažké, ale vychovávať deti s ADHD je umenie. A vy tomu umeniu musíte porozumieť. To čo sa však počas cesty k Vašim deťom naučíte Vás obohatí a spraví z Vás výnimočné osobnosti. Budete silnejší, rozumnejší, empatickejší a stanú sa z Vás bojovníci. A takých ľudí treba.

Záhadný jazyk aspergerov

16.11.2016

Vraví sa, že koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Aspoň tak mi vždy hovorievala moja mama. Taktiež vravievala: „Len sa uč, veď sa učíš pre seba.“ A tak som sa učila. A keď som viac »

Takto vychovávame (vychovávate) svoje deti – aby nenávideli a odsudzovali

12.09.2016

Zverím sa vám s jedným príbehom, ktorý mi napísala moja kamarátka: Dnes podvečer sme sa so synom vybrali na ihrisko na typickom sídlisku v Bratislave. Od štvrtka poobede bol Max chorý doma - viac »

Známky nie sú všetko

06.07.2016

Posledný školský deň máme za sebou. Prváčikovia odovzdali váženým pani učiteľkám bonboniéry a orchidei z Lidla v kvetináčoch. Školské brány sa zatvorili. Ostalo len vysvedčenie. Čo viac »

hazard automat stávka

Nariadenie o zákaze hazardu v Bratislave zrejme stratí účinnosť 28. decembra

11.12.2018 13:01

Stane sa tak po tom, čo v júni konštatoval Krajský súd v Bratislave nesúlad tohto nariadenia so zákonom.

Svidník, Slávnosti kultúry Rusínov-Ukrajincov, folklór, kroj

Deti sa budú učiť o folklóre

11.12.2018 13:00

Školáci tak budú mať možnosť vyskúšať si ľudové tance, spevy, remeslá a získajú aj vedomosti o hospodárení a práci v minulosti.

Čína, Peking, pagoda, turisti, návštevníci

Trump má harmonogram na vyjednávanie s Čínou. Len do 1. marca

11.12.2018 12:48

Predstavitelia Spojených štátov a Číny sa dohodli na časovom harmonograme ďalšej fázy obchodných rokovaní medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.

Nemecko, polícia, policajt

V Nemecku zatkli ženu podozrivú z podpory Islamského štátu

11.12.2018 12:38

Chceli za účelom útoku prepašovať útočníkov do Nemecka, kde by sa zosobášili so ženami.

adhd

aj hyperaktivta vie byť krásna... blog o tom ako nás môžu odlišnosti posilniť... zozbierané skúsenosti rodičov hyperaktívnych detí (detí s poruchami pozornosti) a tiež detí s aspergerovým syndrómom, detí s DYS - poruchami, nadaných detí, detí s fetálnym alkoholovým syndrómov... pretože všetci tu plávame spolu a zažívame to isté

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 92323x
Priemerná čítanosť článkov: 4859x

Autor blogu

Kategórie